Margus Kiin
Margus on 44aastane ja töötab massöörina. Ta on Eesti Pimemassööride Ühingu juhatuse esimees ja Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juhatuse liige. Aktiivne ja tegus inimene.
Margus on pime sündimisest saadik. Või kui mitte just päris sündimisest, siis varasest imikueast peale. Juhtus nii, et tema ja ta kaksikvend sündisid enneaegsetena ja seetõttu pidid esialgu kosuma kupli all (kuvöösis). Arvatakse, et Margus sai seal hapniku- või valguskahjustuse, mis võttis täielikult nägemise. Nii lihtsalt juhtub. Kaksikvend oli täiesti terve.
Margus õppis Tartus eriinternaatkoolis, kus lõpetas 9 klassi. Midagi meeldivat ta kooliajast ei meenuta. Nagu see vene aja värk oli: palju lapsi, kasarmukord, kehvad söögid, külm vesi, vähe huvitegevusi jne. Keskkooli lõpetas ta Tallinnas kaugõppes, ise samal ajal töötades. Margus oleks tahtnud õppida ülikoolis juurat või ajalugu, aga tol ajal ei olnud pimedatel seda võimalust. Töötanud on ta nii harjade kui harjasmattide valmistajana, hiljem teinud metallitsehhis riidepuid. Alguses oli töökoht Tondil, hiljem Laki tänaval. Margus ütleb, et see töö ei köitnud teda, tema tahtis hoopis massaaži õppida. Tol ajal – 1990ndate keskel – Eestis veel pimedatele massaaži ei õpetatud. Siiski õnnestus Margusel koos mõne kaaslasega õppima asuda juuksurite ja kosmeetikute erakoolis korraldatud massaažikursusel.
Foto: Jake Farra
Marguse ja tema õpingukaaslaste tulemuste põhjal oli näha, et pimedate massaažiõppest saab asja küll ning Euroopa Liidu Phare programmi toel hakkaski asi suurema hooga edenema. Siis loodi ka esimene pimemassööre koondav ühendus – massööride klubi – ning hiljem juba Eesti Pimemassööride Ühing, mille juhtimises on Margus peaaegu loomisest saadik osalenud.
Marguse arvates on Tondi tänava maja pimedatele väga vajalik. Ise on ta selle majaga seotud juba ligi 30 aastat. Meil on siin massaažikeskus, koolituskeskus, töötavad mitmed huvi- ja spordiringid, saalis saab korraldada suuremaid üritusi. Üks kindel, tuttavaks ja omaseks saanud koht on vaegnägijatele väga oluline: siis saab leida kõik vajalikud ruumid, uksed ja trepid ilma abita. Sest nägemispuudega inimesed tahavad ise hakkama saada, olla sõltumatud. Ja tahavad kodust välja, teiste sekka, tahavad osa võtta üritustest, huviringidest, koolitustest, tahavad lihtsalt suhelda ja olla rõõmsad.
Tondi tänava maja kordategemiseks on aga vaja veel palju tööd ja palju raha. See teebki murelikuks. Head inimesed on annetanud ja loodame, et annetusi tuleb ka edaspidi. Margus ütleb, et pimemassööri juures massaažis käies teed head nii massöörile kui ka pimedate ühingu kaudu väga paljudele teistele vaegnägijatele. Puuetega inimeste valmistatud käsitööd ostes teed head nii üksiku käsitööeseme valmistajale kui ka nende ühingule. Selles on midagi oluliselt rohkemat kui lihtsalt raha annetamine. Pimemassööri juures käies saad hea enesetunde ja teadmise, et oled ise head teinud.
Lugu kirjutatud detsember 2017