Fotonäitus “Eluhetked. Fotod Enn Metsamaa ja Aime Romanenkova erakogudest”

 

Koostaja ja kirjeldaja: Jaanika Juhanson

Kujundaja: Kristi Leppik

Projektijuht: Helen Künnap

 

Fotonäitus paikneb Põhja-Eesti Pimedate Ühingu maja (Tondi 8a, Tallinn) esimese korruse tagumises koridoriosas vasakpoolsel seinal juhtpuust üleval ning käsitöö- ja keraamikaklasside uste vahelisel seinal. Kõik fotod on must-valged ja erinevates suurustes. Fotode raamid on erinevast materjalist ning ka erinevat värvi - puidupruunid, mustad, valged ja hõbedased. Fotod on jõudnud Põhja-Eesti Pimedate Ühingusse pimedate ja vaegnägijate pärimuse kogumise raames. Näitus avab kahe pimeda inimese eluhetki 1950-test-1980test aastatest.

 

Fotode kirjeldus:

 

1.osa - 5 fotot Aime Romanenkova ema elust

Asukoht: esimese korruse tagumine koridor, keskmise trepikoja klaasuste ja vasakus seinas oleva esimese ukse vahelisel seinal, juhtpuust üleval

 

Fotod vasakult paremale:

 1. Foto puidupruunis raamis, pruunist papist paspartuuga. Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega silt: ARTELL “PÕHJA”.

Fotol on vertikaalselt kolm pikka lauda, mille taga istuvad erinevates poosides töötavad inimesed, kelle näod on fotol kergelt udused ja seega tuvastamatud. Esiplaanil, esimese laua taga 1 mees ja kaks naist, teise laua taga 1 meest ja 3 naist, neljanda laua taga 2 meest, 3 naist ja üks pildistaja poole seljaga, püstiseisev mees. Kõige tagumises lauavahes istub 7 inimest, kuid nad on pildil nii hägused, et ei tuvasta, kas tegu meeste või naistega. Tagaseinas laiad kahepoolsed uksed.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, tumehall paspartuu. Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega silt: ARTELL “PÕHJA”.

Fotol on pidulauad paljude inimestega, kes naeratavad ja suhtlevad üksteisega. Esiplaanil diagonaalselt heleda laualinaga laud, millel lauanõud, toit ja õllepudelid. Laua ümber istub kümmekond meest-naist. Meestel üle pea kammitud ajastukohased soengud. Ühel foto keskmes oleval naisel ümarad mustad prillid. Eemal on veel kaks lauda, mille ümber samuti palju inimesi. Tagaseinas 3 stendi kas joonistuste või plakatitega, millel erinevad graafikud.

 1. Väike hõbedases raamis silt, millel mustade trükitähtedega valgel taustal: FOTOD AIME ROMANENKOVA ERAKOGUST
 2. Sildi kohal heledast puidust raamis väike foto, kus kaelakuti kolm inimest. Vasakpoolne on tumedate, üle pea kammitud juustega, napilt naeratav noorepoolne mees triibulises hommikumantlis ja paremal sarvraami-prillidega laialt naerev naine tumedais rõivais. Nende selja taga noorem, kahus tumedate juustega naeratav naine, kes hoiab oma üht kätt mehe, teist naise õlal, nagu kallistaks neid korraga selja tagant. Taustal tapetseeritud sein.

Taustainfo, mis on foto taha kirjutatud: fotol UDO KOPPEL, VAIKE RAIGNA, ELLA KOPPEL

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Fotol punt naervaid inimesi diivani ees seismas või sellel istumas. Vasakul küljega pildistaja poole noor, tumedate lokkis juustega naine ruudulises varrukateta kleidis, käes must käekott. Ta keha on pooleldi liikumises - ta on kas just püsti tõusnud või istumas. Temast vasakul lokkis juuste, kirju pidukleidi ja prillidega naerev naine on lausa pooleldi kõverdatud põlvedega, nagu istuks ta kohe diivanile või tõuseks sealt hooga. Mõlema naise selja tagant on veerand peaga väljas kaks diivanil istuvat meest. Neist on naiste kehade tagant mõlemist paistmas vaid juuksetukk. Naistest paremal istub diivanil noor tumedate kahujuustega naerev naine, kes on kirjus kleidis naise pool sirutanud temast haarava käe. Naisest paremal istub naerev tumedate juustega mees, kelle süles omakorda veidi vanem, kergelt lokkis tumedate juustega naeratav naine. Naise tumedal kleidil on poolpikad varrukad ja ta hoiab käes käekotti. Taustal rombi-mustrilised kardinad, sein ja radiaator.

Taustainfo, mis on foto taha kirjutatud: fotol TANJA LENSKAJA, ELLA KOPPEL, VAIKE RAIGNA, UDO KOPPEL, HELENE MÄNNISTE.

 1. Püstine foto õues välisukse kõrval seisvast noorest naisest. Tema kohal on seinal trükitähtedega silt: KONTOR ja selle all veidi väiksemalt MED.PUNKT. Naisel on seljas väikse ümara krae ja vööga põlvedest allapoole ulatuv paks mantel. Tal on peas kuklasse lükatud barett, mille all kahus lühikesed juuksed. Jalas paksud sukad ja mustad lihtsad kingad. Ta vaatab poolkissitades ja kergelt naeratades fotograafi poole.

Taustainfo, mis on foto taha kirjutatud: fotol VAIKE RAIGNA, TONDI 8A MAJA EES.

 

2.osa - 3 fotot Enn Metsamaa sportlikust ja matkategevusest

Asukoht: vasakus seinas paikneva esimese ja teise, MTÜ Kakora ukse vahelisel seinal, juhtpuust üleval

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu. Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega silt: SUURVÕISTLUS KLAIPEDAS, 1976.

Foto vasakus servas tõukab pikk, lihastes mees kuuli. Ta keha on liikumises - ta on just kuuli üles tõstnud ja tõukest on ka üks jalg maast lahti, nägu pingest krampis. Tal on seljas valge maikasärk, jalas tumedad dressipüksid ja tennised. Betoonist tõukeringi juures maas on veel kaks kuuli. Temast paari sammu kaugusel seisab mees, kes teda jälgib ja hoiab mõõtelindi otsast ühe käega kinni. Mehel on seljas lühikeste varrukatega kirju särk ja pikad püksid. Foto keskel, kuid kaugemal taustal on väike koolilaud, mille taga istub pikkade patsidega tütarlaps. Laua servale on kätega naaldunud dressides mees, kelle vasak jalg on venituses kõverdatud, parem taha sirutatud. Pildi paremal serval kaugemal seisavad kaks dressides meest. Taustal on suur staadion ja selle tribüünid.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, tumehall paspartuu.

Fotol seisavad näoga pildistaja poole rivis 2 naist ja 4 meest. Nende kõigi ümber vonkleb jäme köis. Nad on riputanud selle kaela, keeranud ümber õlgade või puusade. Inimestel on seljas lühikeste varrukatega poolsportlikud rõivad. Ühel naisel on seljas bikiinid ja ühel mehel lühikesed spordipüksid. See, foto paremas servas seisev mees on tõstnud rusikates käed õlgade kohale ja näitab oma muskleid. Taustal on murulagendik ja mändide ning lehtpuude viirg.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Fotol seisab ja istub punt naeratavaid inimesi kõrge telgi ees. Vasakul seisab heleda, lühikeste varrukatega särgiga ja tumedate juustega mees. Pooleldi tema selja taga seisab lühikeste lokkis juuste ja kirju suvekleidiga naine. Keskel istub lauakese taga laialt naeratav noor tumedate juustega mees. Tema kõrval istuvad kaks naist kirjudes suvekleitides. Naiste selja taga seisab ruudulises särgis noor mees, kes hoiab vasaku käega telgivaiast kinni. Telgi taga on lehtpuud.

 

3.osa - 20 fotot Enn Metsamaa sportlikust ja matkategevustest

Asukoht: vasakus seinas paikneva teise (MTÜ Kakora) ja 3.ukse ukse vahelisel seinal, juhtpuust üleval

 1. Väiksem foto puidupruunis raamis.

Fotol tõstab vanem, kiilaneva pealaega mees parema käega sangpommi. Taustal jälgivad seda tegevust kümmekond spordiriietes inimest  - mehi, naisi ja lapsi. Vasakul pool on kolm meest vihmavarju alla kogunenud, pildil paremal pool on üle mitme inimese peade tõmmatud kile. Taustal kõrgete männipuude tüved.

 1. Väike püstformaadis foto puidupruunis raamis.

Fotol tõstab tumedate kahjus juustega naeratav noormees parema käega sangpommi. Tal on seljas hele maika ja jalas dressipüksid. Taustal puitplank, mille ääres pikk redel. Plangu taga maja aknad.

 1. Foto puidupruunis raamis.

Fotol jooksevad kaks naist staadioni radadel, suunaga vasakult paremale. Naistel on jalas lühikesed tumedad, küljel valge triibuga spordipüksid ja seljas lühikeste varrukatega särgid. Vasakpoolse naise särgil on suur number 126, parempoolsel 125. Naiste näod on naerukil. Taustal staadioni ääremuru.

 1. Foto puidupruunis raamis, pruuni papptausta peal.

Fotol on kolm meest võtnud sisse jooksu stardiasendi - lihastes käed toetuvad maha, joone taha, jalad on põlvest kõverdatud ning tallad toetuvad jalatugedele. Meeste näod on suunatud alla. Kõigil meestel on jalas lühikesed spordipüksid ja seljas heledad maikasärgid. Stardijoon asetseb fotol diagonaalselt üle pildi. Pildil kõige kaugemal ja üsna häguselt pildile jäänuna on ka neljas mees, kes on juba püsti ja jooksma hakkamas. Taustal staadioni kurv.

 1. Foto heledas raamis, tumepruuni papptausta peal.

Fotol hüppab naine kaugust. Ta on jäädvustatud hüppel - käed üleval, jalad kõverdatud, näos pingutuspinge. Naine on maandumas liivakastii. Mõne meetri kaugusel, tagaplaanil seisavad murul sildid: 4, 50, 4. Tal on seljas pikkade varrukatega spordipluus ja jalas lühikesed spordipüksid. Taustal on avar staadion ja staadioni piire, mis on kaetud muruga ja kõrgub jooksuridade kõrval järsult üles.

 1. Foto hõbedases raamis, tumepruuni papptausta peal.

Fotol seisavad kolm meest autasustamise poodiumil. Poodiumi keskmine osa on kõrgem ja sellele on kirjutatud number 1. Madalamatele osadele on vastavalt kirjutatud 3 ja 2. Vasakul, number kolme peal seisab poodiumil heledate juuste ja prillidega, heledate spordiriietega noor mees, kes võtab poodiumi ees seisva mehe käest vastu aukirja. Number ühe kohal seisab pikkades dressides, nokatsi ja päikseprillidega tüüakas mees, kes hoiab aukirja käes. Paremal, number kahe kohal seisab prillidega heledajuukseline mees, kes hoiab samuti aukirja käes. Tal on seljas hele maikasärk ja jalas. lontis põlvedega tumedad dressipüksid. Taustal avar staadionimuru ja muruga kaetud järsk staadioniäär.

 1. Väike foto punakaspruunis raamis.

Fotol on kaks naist murul. Vasakpoolne, lokkisjuukseline prillidega naine kükitab, käed põlvedel risti ja vaatab midagi vasakul pool. Parempoolne dressides naine istub rätsepistes, toetab lõuga ühele käele, vaatab otse kaamerasse ja muigab.

 1. Väike kuldpruunis raamis foto.

Tumedate juustega noor mees kõhutab päiksepaiste käes heina sees. Tal on paljas ülakeha ja jalas lühikesed spordipüksid. Taustal on päiksesäras põõsastik, esiplaanil kaarduvad heinatutid.

 1. Väike foto heledas puiduses raamis.

Fotol seisavad kolm noort meest veekogu kaldal. Veekogu pinnal on kerge lainesäbru. Mehed on pildistaja suunas pooleldi seljaga. Häguse pildikvaliteedi tõttu paistavad nad vaid figuuridena. Taustal ühtlaselt hele taevas.

 1. Hõbedases raamis väike foto.

Fotol istub šikis tumedas ülikonnas ja erkvalge pluusi, tumedate raamidega prillidega mees staadioni tribüünil. Tal on jalg üle põlve ja ta hoiab käsi rinnal risti. Ta kahustele juustele, õlgadele ja tribüüni astmetele langeb ere päiksepaiste. Ta silmad on kissis ja näoilme tõre.

 1. Väike hõbedases raamis silt, millel mustade trükitähtedega vahel taustal: FOTOD AIME ROMANENKOVA ERAKOGUST
 2. Pisike foto tumepruunis raamis.

Fotol istub noor naeratav naine murul ja hoiab kätega jalgade ümbert kinni. Tal on sasised, lopsakad õlgadeni juuksed ja seljas kerge suvemantel. Taustal muru.

 1. Foto tumerohelises raamis.

Kiviklibuse ranna ääres on sirge pikk käsipuuga paadisild. Silla peal ja ees 6 meest, kellest on pildil vaid tumedad figuurid. Meri on sile ja taevas ühtlaselt hele.

 1. Väike foto hõbedases raamis.

Fotol istuvad kaks prillidega naist staadioni tribüünil. Vasakpoolne õhukese mantliga vanem naine kissitab päiksepaiste käes silmi. Parempoolne naine on haaranud ühe käega oma lühikeste juuste otstest ning vaatab kõrvale.

 1. Väike foto puidupruunis raamis.

Fotol seisab matkaseltskond - kaks naist ja neli meest laudteel, põõsastiku taustal. Kolm meest hoiavad käes tõhusat okslikku matkakeppi.

 1. Väike foto heledas puitraamis.

Fotol istuvad kolm muigavat meest pingil. Vasakpoolne, prillidega mees on naaldunud pingi seljatoele. Keskmine, päikseprillide ja ruudulise pluusiga mees hoiab ristatud sõrmedega käsi rinnal. Kolmas, kirju särgiga noor mees naeratab nii, et hambad paistavad. Peaaegu peidus, märkamatu ja poolvarjus, teise ja kolmanda mehe vahepeal, teise mehe õlal on aga veel kellegi neljanda pea - prillidega naise oma. Taustal hekk, puitmaja aknad ja üle meeste kaarduva puu lehestik.

 1. Väike foto heledas puitraamis.

Fotol sulgeb küürutav mees presendist telgi ees oma seljakotti. Teine mees kükitab otse telgiukse ees. Taamal veel kaks telki ja lehtmets.

 1. A4 formaadis püstine foto puiduses raamis, pruuni papptausta peal.

Fotol kolm murul müravat inimest, kellest kokku moodustub peaaegu arusaamatu sõlm või pundar. Ruudulises pluusis mees on selili murul, põlved enda kohal konksus, käed üles sirutatud. Üle tema on kummardunud prillidega noorem naerev mees, kes hoiab kätel naist. Naine on haaranud oma kätega ümber mehe selja ja on peaaegu murul lebavale mehele otsa kukkumas.

 1. Foto tumepruunist puidust raamis, pruunist papist alusel.

Fotol on noorte matkaseltskond. Kümmekond veidi erinevas vanuses umbes teismelist poissi-tüdrukut ja vanem mees  istub ja seisab murul, taeva taustal. Nende ees ja ümber heinas on kompsud.

Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega: KAUKSI 1965.

 1. A4 formaadis foto hõbedases raamis, pruunist papist taustal.

Fotol on kolm presendist telki kõrges tihedas männimetsas. Kõrgete puude tüved joonistavad päikse käes murule tumedad varjud. Telgid on üsna pildi sügavuses puude vahel. Keskmise telgi ees istuvad kaks inimest - pole tuvastatav, kas mehed või naised. Kaugeima, parempoolse telgi ees seisab keegi püsti.

Taustainfo foto tagant: 1967.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Fotol istuvad 3 tõsist meest kõrvuti malelaudade taga. Vasakpoolse vana hallipäise, ülikonna ja lipsuga mehe ees on kinnine malekarp ja malekell. Keskmise, tumedate juustega kergelt hõrenevate juustega mehe ees on malelaud nuppudega ja malekell. Tema malelaua varjab ära esiplaanil küljega pildistaja poole istuv pearätiga naine. Parempoolse mehe ees on laud tühi. Meeste selja taga, pildi vasakus ja paremas servas, seisab telliskiviseina ääres veel kaks tõsiste nägudega ülikondades meest.

 

4.osa - 2 fotot Enn Metsamaa puhkuse-elust

Asukoht: vasakus seinas paikneva 3. ja 4. ukse (Massaažikamber) vahelisel seinal, juhtpuust üleval

Kaks fotot ühises puidupruunis raamis, pruuni papptausta peal.

Mõlemal fotol on pidused ja suvised päevitusriietes seltskonnad.

Ülemisel fotol istuvad plangu ääres tekil kolm meest ja kaks naist. Nad lamasklevad ja toetuvad üksteise peale. Vasakult teine, bikiinides naine teeb kolmandale, prillidega mehele nn sarvi. Vasakult neljas mees hoiab kitarri ümbert kinni.

Alumisel fotol istuvad kolm noort meest pingil, neist vasakpoolseim mängib kitarri. Nende ees seisavad veel neli meest. Pildi keskmes on pikk tumedate juustega ujumispükstes mees. Taustal majasein ja aken.

 

5.osa - 16 fotot Enn Metsamaa kooli- ja eraelust

Asukoht: pärast koridori käänakut, vasakus seinas paiknevate - käsitöö- ja keraamikaklasside uste vahelisel seinal.

 1. Foto mustas raamis, helehallil pappalusel. Foto on kergelt pruunikas ehk seepiatooni.

Fotol laulavad kaks kõrvuti seisvat teismelist tüdrukut. Neist veidi eemal mängib neile saateks klaverit pildistaja poole seljaga olev, poolpikkade juustega naine. Taamal lauanurk, mille taga tumedate lokkis juustega naine. Taustal pooleldi vineerlaudisega kaetud sein, millele riputatud pilt.

Taustainfo foto tagant: FOTOL: TIIU JA MAIE TROPP, KLAVERIL ELLEN KAASIKOV

 1. Foto heledas puiduses raamis, valge paspartuu.

Fotol on pikk valge linaga kaetud pidulaud, millel taldrikud ja kruusid. Selle mõlemas küljes istuvad tihedalt koos väiksemad ja suuremad lapsed.

Taustainfo foto tagaküljelt: FOTOL: (VASAKULT) LEMBIT PÕIM, VELLO VART, ARVO NIIN, AULI KURDES (LAUA OTSAS), MALL NAIRIS, ?, ENN LIIGANT, PEETER KARJUS, ERICH KLEMENS. TAGA SEISAVAD VASAKULT: JAAN VÄÄRT, ?, JÜRI IVANOV

 1. Foto valges raamis, pruunil pappalusel.

Klassipilt, kus istuvad reas lilledega neli noormeest, neiu ja vanem mees. Noormeestel ja mehel on seljas tumedad ülikonnad, neiul kirju hele lühike kleit. Taustal põõsastik.

Taustainfo foto tagaküljelt: PIMEDATE KOOLI 8.KLASSI LÕPETAMINE, 1963. VASAKULT: HEINO SOLNA, JAAN MARTIN, ENN LIIGANT, TALVI VIIRPUU, ARNOLD KARINDI, AARE SIKK

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, tumehall paspartuu.

Foto juugendlikust kahekordsest majast. Maja ees tänaval kõnnib naine.

Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega silt: TARTU PIMEDATE KOOL, ERA TÄNAV 2

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Fotol seisavad majaseina ääres reas 4 noormeest, nende ees istuvad neiu ja vanem mees. Noormeestel ja mehel on seljas ülikonnad, neiul tume kleit. Noormeeste juuksed on üle pea kammitud ja kõigil on tõsised näod.

Foto juures trüki- ja punktkirjatähtedega silt: KLASSIPILT 1958.

 1. Väike foto pruunis puitraamis.

Fotol on kolm naeratavat noormeest põõsaste ees. Põõsastiku taga kahekordne maja. Vasakpoolsel noormehel on dressid ja koolimüts. Keskmine ja parempoolne poiss hoiavad kätt kuuehõlma vahel. Keskmise poisi heledad juuksed on üle pea silutud, parempoolsel poisil on lopsakad, üle pea kammitud juuksed ja prillid.

Taustainfo foto tagant: FOTOL VASAKULT: ENN LIIGAND, VIKTOR NOBEL, SVEN LÄÄTS

 1. Keskmine foto valges raamis, pruunil papptaustal.

Fotol istuvad kolm naist peolaua taga ja söövad. Vasakpoolne tumedate juustega naine naeratab. Keskmine prillidega naine on tabatud hetkel, mil ta suu on avatud ja suu poole liigub lusikas toiduga. Parempoolne naine on pildil vaid osaliselt, profiilis.

 1. Keskmine foto kuldses raamis, valge paspartuuga. Foto on pruunikas, peaaegu seepiatooni.

Fotol on kaelakuti kolm naeratavat-muigavat lokkisjuukselist naist. Nad vaatavad üksteisele otsa, parempoolne näib midagi lausuvat.

Taustainfo foto tagant: FOTOL VASAKULT: ÕPETAJAD SPEEK, LOIT JA ELLEN VAHTRAL

 1. Väike foto heledas puiduses raamis.

Fotol joob pruutpaar kõrgetest klaasidest vahuveini. Vasakul on tumedate juuste, päikseprillide ja tumeda ülikonnaga mees, paremal tumedate lokkis juuste, valge lillepärja ja -kleidiga ning pruudikimbuga prillidega naine.

 1. Väike foto pruunis puitraamis.

Fotol on perekonnapilt - vasakul naerev lokkis juuste ja prillidega naine, kes vaatab väikest, alla aastast last, keda tumedate juustega mees püsti hoiab. Pisike laps on pildistaja poole küljega ja naeratab.

 1. Väike mustas raamis foto.

Fotol geomeetrilise must-valge mustriga kampsunis ja päikseprillides kiilaspeaga vanem naeratav mees, kes hoiab käes, laua peal mingit torumoodi metalldetaili. Taustal aiamaa - madalate puude oksarägu ja kõrgetele jalgadele toetatud veekogumisballoon.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Fotol geomeetrilise must-valge mustriga kampsunis ja päikseprillides kiilaspeaga vanem naeratav mees, kes seisab tandemjalgratta kõrval ja hoiab seda püsti. Taustal sagrine koer ja tööstushoone sein.

 1. A4 formaadis foto, klaasitud, kuid ilma raamita, hall paspartuu.

Foto on näoportree geomeetrilise must-valge mustriga kampsunis ja päikseprillides kiilaspeaga vanemast naeratavast mehest.

 1. Tumepruunis raamis valge paspartuuga foto.

Fotol geomeetrilise must-valge mustriga kampsunis ja päikseprillides kiilaspeaga vanem naeratav mees, kes hoiab käes punktkirja kirjutamise tahvlit ja tihvti.

 1. Helepruunis raamis kreemika paspartuuga foto.

Fotol geomeetrilise must-valge mustriga kampsunis, nahkjopis ja päikseprillides kiilaspeaga vanem mees, kes jalutab musta juhtkoeraga porisel tänaval. Taustal madalad majad.

 1. Väike foto helepruunis raamis.

Tumedas palitus heleda soniga tõsine noormees seisab plangu taustal.